Díly na vrtulník můžete zakoupit v mém e-shopu https://www.rc-levneji.cz/ .

 

 

Znáte značku Turnigy?

Pod touto značkou naleznete výběr toho nejlepšího zboží za výborné ceny.

 

HK 450 V2 / GT / Pro / TT / FB

 

 

 
 
Seznam potřebného vybavení (stavebnice, nářadí, lepidla atd):
 
Pro HK-450 doporučuji tyto komponenty:
Turnigy Plush 40A - regulátor / ESC nebo YEP 40A
Turnigy Typhoon 2215H střídavý motor
Extrémně mechanicky odolná digitální serva Turnigy MG90D - serva na cykliku (3ks) nebo digitální Corony (DS-929MG a DS-939MG) pro bezpádla jsou výborná serva TGY-306G
gyro HK-401B nebo Assan GA-250 + servo Corona DS-919MG nebo TGY-306G
Pro HK-450TT nebo HK-450GT Pro / FB je ideální servo pro ocasní vrtulku DS-319MG
Lze použít i lepší gyro a servo dle vaší úvahy, ale pro začátek toto bohatě stačí.
Turnigy 2200mAh 3S1P 20C nebo lepší baterie Turnigy, Zippy apod..
Monitor baterie pro kontrolu stavu baterie včetně akustické signalizace
Další příslušenství.. jako je moje oblíbená oboustranná pěnová vložka nebo 3M antivibrační lepící podožky :-)
 
Gyro HK-401B je cenově dostupné a vhodné zejména pro začínající piloty.
 
Takže ke stavebnici samozřejmě potřebujeme další komponenty jako je motor (určený pro Heli třídy 450 s otáčky cca 3200 - 4500 kV), pastorek pro motor dle hřídele motoru např. 13T 3,17/0,5 (11T (pro začátečníky), 12T nebo 13T), regulátor dle typu motoru (ideálně 40A / BEC min. 2A, optimální SBEC 3A), gyro (pro začátek postačí HK-401B), konektory pro baterii, motor a regulátor, smršťovací bužírku pro zaizolování konektorů, oboustranně samolepící pěnovou pásku (pro uchycení gyra, přijímače, regulátoru), stahovací pásky (svazinky) a hlavně pořádné nářadí !!! Důležité je mít kvalitní imbus (HEX) 1,5 mm (popř. 1/16), protože bez něj se prostě neobejdete. Osvědčené jsou šroubováky např. od Turnigy nebo jiné kvalitní nářadí, které se hned tak neosmeká. Dále pak je vhodné mít klíč pro M3 a M2 a HEX 2.0 mm pro utažení šroubků hlavních rotorových listů. Pak jsou nutná lepidla R48,T43 a sekundové a dále také mazací tuk. Vhodné je mít také vyvažovačku listů pro správné vyvážení hlavních rotorových listů nebo alespoň přesnou digitální váhu, která váží s přesností na 0,01g. Další lepší vychytávkou je suchý zip na přichycení baterie. Ve stavebnici jsou sice pásky na upevnění baterie, ale je lepší to ještě zkombinovat se suchým zipem na držáku a na baterii. Občas se mi stalo, že baterie vyklouzla, ale po instalaci suchého zipu na držák baterie se mi baterie již nikdy nevysmekla (ani při těžké havárii - rovnou se urvala i s držákem :). Doporučuji také pomůcku pro přesné nastavení desky cykliky.
Obecně se doporučuje (je to i v návodu Align) lepit všechny šroubky, ale mě se osvědčilo lepit jen ty šroubové spoje, které jsou na exponovaných místech jako je hlava a ocasní set vrtulky a všechny kovové spoje. Dobré je zalepit také pádla (R48), na šroubky je T43 nebo TL-242 či jiný Thread Locker.
Je důležité nezapomenout promazat volnoběžku na hlavním ozubeném kole (kola lze od sebe lehce oddělit), hřídel kolem cykliky a ocasní hřídelku pro snadný pohyb jezdce.
Pro monitorování stavu baterie doporučuji použít monitor baterii. Víte tak jak jste na tom a náhlý pokles výkonu při vybité baterii Vás pak nemůže překvapit :)
...
 
Rád bych upozornil, že se nejedná o hračku, ale o silný stroj (model), který je nutné respektovat a nepodceňovat nebezpečí, která mohou při provozování modelu vzniknout !!! Nebezpečí úrazu je zde na místě !!! Nikdy nevypínejte vysílačku dříve než model a nezapínejte model dříve než vysílačku !!! Před vzletem se ujistěte, že je vše dobře utaženo a zajištěno (dostat něčím do oka by nebylo příjemné pro Vás ani přihlížející). Pokud se model chová divně (vibruje, vydává různé zvuky apod.) tak okamžitě přistaňte a překontrolujte stav mechaniky. Při manipulaci s modelem na stole mějte na paměti, že pokud máte zapojený motor a namontované listy, tak může dojít k nechtěnému spuštění motoru zavaděním o páčku na vysílačce !!! Raději motor vždy odpojte !!! Při seřizování modelu doporučuji mít vždy odmontované hlavní rotorové listy !!!
Při provozování modelu doporučuji minimální odstup od modelu 5 metrů a pokud se Vám zdá, že model již nemáte pod kontrolou, tak okamžitě stáhněte páčku plynu na nulu.
 
 
Odkaz na manuály T-Rexe 450 SE V2: EN verze (plná), CZ verze (zkrácená)
Nastavení cykliky: Dračí sluj
Manuál pro gyroskop HK401B (přeložil a dodal kolega modelář :-)
 
 

Kapitola 1

 
Rozložení těla vrtulníku pro montáž serv, serva jsou montována zevnitř pro maximální kolmost táhel. Je nutné odmontovat nejlépe bočnici z pohledu přední části na levé straně. Postupně namontujeme serva cykliky (dvě na odmontovanou bočnici a na zbytek protějšího rámu dáme do spodního otvoru třetí servo). Všechna serva jsou umístěna tak, že ozubené kolečko je vždy orientováno na pravou stranu. Před smontováním bočnic po montáži serv doporučuji namontovat také trny, které drží canopy (kabinku). Není zatím třeba dávat zpět šroubky držáku trubky. Dále namontujeme podvozek vrtulníku.
 
 
 
 
Nyní si můžeme sundat držák trubky a rozdělit ho na dvě části. Na jedné části můžeme vidět vyčnívající jistící výstupek, který patří na do podélného zářezu na trubce (ne do dírky, která může a nemusí na trubce být, to je strana pro ocasní set vrtulky). Připravíme si trubku, ocasní set vrtulky, držáky táhel, držák stabilizátoru, stabilizátory a potřebné šroubky. Pomocí žluté plastové tyčky protáhneme řemínek trubkou a zkontrolujeme zda není ve trubce přetočen !!! Řemínek je pak nutné po instalaci trubky pootočit o devadesát stupňů na správnou stranu (viz. manuál), jinak se Vám bude točit ocasní rotor obráceně !!! Než namontujeme trubku zpět, tak nezapomene na ní nastrčit držáčky táhla pro ocasní servo a set a držáčky pro servo. Držáky trubky vložíme na trubku a zastrčíme do těla vrtulníku. Následně protáhneme řemínek pod zadním server cykliky a nasadíme ve správném pootočení bez překroucení v trubce na ozubené kolečko náhonu řemínku (pokud ho přetočíte na druhou stranu, tak se vám bude vrtulka točit opačně !!!). Natáhneme řemínek posunem trubky do zpět a dotáhneme šroubky držáku trubky. Řemínek nesmí být ani moc napnutý a ani volný (napnutí řemínku viz nákres v manuálu).
 
 

 

 
 
Srovnáme ocasní set s rovinou vrtulníku tím, že vrtulník postavíme na rovnou plochu vzhůru nohama a tím docílíme, že nám plocha horní části těla vrtulníku a ocasní set dosednou na rovné svrchní části. Díky tomu máme dosaženo maximální přesnosti v natočení ocasní vrtulky. Ocasní vrtulku dotáhneme šroubkem s metrickým závitem a zajistíme matičkou a loctitem.
 
 
 
 
 
 
 
 
Následně namontujeme stabilizátory a spodní držáky trubky. Ty jsou následně zalepeny sekundovým lepidlem (viz. nákres manuálu). Tím máme základní kostru hotovou a můžeme začít osazovat :) Pokud máte Gyro HK401B, tak doporučuji provést malou úpravu. Budeme potřebovat tavnou pistoli a kousek molitanu. Pomocí tavné pistole zatavíme napájené kablíky a mezi víčko a desku plošných spojů vložíme ještě kousek molitanu s rozměry, které odpovídají vnitřní části gyra. Tím docílíme maximálního zajištění proti pohybu vnitřní elektroniky a tím větší stability vrtulníku za všech situací. Na druhém obrázku s gyrem je navíc kablík pro přímé připojení serva ocasní vrtulky do příjímače (pokud je umístěn na přední části vrtulníku). To je důležité pro nastavení neutrálu serva pomocí vysílačky a následném umístění na trubce, tak aby vrtulník byl stabilní a netočil se kolem své osy. Ale to trošku přeskakuji :)
 
 
 
 
Tak pokud jste zatím nenapájely konektory na regulátor a motor (pokud je potřeba), tak bude nyní vhodná doba. Na motor je vhodné napájet 3mm konektory (samce). Na regulátor pak samice a konektor pro baterii. V mém případě jsem použil HXT 3,5mm a XT60 a vše jsem zaizoloval smršťovací bužírkou. Já jsem to trošku přehnal, ale je dobré, aby délka kabelů k baterii byla co možná nejkratší. Je to prosté, pokud máme delší kabel, tak s vysokými proudy nám vznikají relativně velké úbytky napětí na kabelu. Čím je kabel delší, tak je úbytek napětí vyšší.
 
 

 
 
Dále doporučuji osadit motor, přijímač a regulátor. Přijímač a regulátor jsem přilepil oboustrannou lepící páskou stejně jako gyro. Regulátor jsem ještě zajistil stahovacím páskem (svazinkou). Taktéž je dobré vyvázat veškeré kabely, aby se Vám nikam nezamotaly. Umístění komponent můžete zvolit např. jako na fotce pod textem. Šroubky držící motor jsem nelepil, ale použil jsem vějířové podložky a drží dobře - nepovoluje se :) Kabely mezi regulátorem a motorem zapojte libovolně a pokud se bude motor točit na druhou stranu, tak stačí prohodil libovolné dva kabely mezi sebou (pak stačí jen označit, které kabely k sobě patří a máte pro příště vystaráno :-).
 
 

 

 

 
 
Připojení serv je následující: vzor pro Futabu, Hitec, HK-7x, HK-T6A, Turnigy 9ch apod. další viz manuál konkrétního typu vysílačky
 
 

 
 
Kanál 1 - servo cykliky viz. obrázek
Kanál 2 - servo cykliky viz. obrázek
Kanál 3 - regulátor (plyn) pozor zde nikdy nereverzovat kanál (REV/ rEU) na vysílačce, nebo máte zaručen opravdu raketový start vrtulníku
Kanál 4 - servo vrtulky zapojené přes gyro
Kanál 5 - druhý výstup gyra pro nastavení citlivosti (jen jeden drát - žlutý)
Kanál 6 - servo cykliky viz. obrázek
Kanál 7 a další je pro různé vychytávky :)
 
 
Nastavení serva ocasní vrtulky a gyra:
 
Zapneme vysílačku a přijímač (připojíme baterii k modelu) bez zapojeného motoru !!!
Servo gyra se nastavuje bez připojeného gyra. Servo připojíme přímo na kanál 4 (můžeme si pomoci prodlužovacím kabelem k servu) a necháme páčku na vysiláčce v neutrální poloze uprostřed.Servo na trubce posouváme tak, aby jezdec na ose ocasního setu byl blíže ke trubce - nikdy nesmí být uprostřed (viz foto) !!! Pokud máme takto nastaveno, tak dotáhneme držáky serva na trubce a servo odpojíme od přijímače a připojíme zpět do gyra a gyro zpět do přijímače. Pokud jde servo za hranici posunu táhla (bzučí a ohýbá táhlo), tak snížíme rozsah pohybu serva přímo na gyru -  ovladací prvek LIMIT. DELAY je optimální dát na 50% pro analogová serva a pro digitální serva dát na "0". Přepínač DS nechat zapnutý pro digitální serva (která tento režim podporují) a vypnutý pro analogová serva (špatná volba může poškodit servo).
Přepínač DR pak složí pro správnou volbu kompenzování točivého momentu rotoru. Pokud se Vám vrtulník otáčí kolem své osy, tak zkuste přepínač DR Pokud to nepomůže, tak máte pravděpodobně špatně umístěné servo na trubce. Nezapomeňte, že přepínačem DR změníte smysl vyrovnávání pohybu a zároveň změníte i směr pohybu otáčení vrtulníku na páčce vysílačky (je pak nutné provést reverz na kanálu 4).
Pokud ocas vrtulníku drží a netočí se do stran (vlevo či pravo) a jen kmitá, tak to bude chtít snížit zisk gyra na vysílačce. Hodně záleží na rychlosti a typu serva (HK DS929MG - zisk cca 45-55, D922MG zisk jen 25) . Čím více to fouká, tím více je dobré nastavit zisk gyra. Pokud kmitá, tak snižuji zisk gyra dolů.Gyro používám v mode head-lock. Jinak servo je dobré mít digitální, rychlé, tak 0,10s, gyro HK-401B nastavuji na DS mod a delay 0. Je nutné, aby táhlo k vrtulce a samotný jezdec na hřídelce vrtulky chodil hladce a plynule, nesmi jít ztuha nebo se zasekávat !!!
 
 
Po havárii se někdy stává, že i při dobře nastaveném gyru a ocasní vrtulce dochází k vibracím na ocasu. To může být způsobeno i vibracemi na hlavě nebo i jinde na vrtulníku a tím dochází k reakci gyra na tyto jevy a rozkmitání zadní vrtulky. Může to být  různého původu, jednou pádla (hřídel, nevyvážené), pak zase příčná hřídel jen malinko ohnutá, nebo povolené šroubky na hlavě apod., někdy je dost pracné odhalit původ vibrací, které ovlivňují gyro. Pozor na to, že někdy samotné gyro je po havárii prostě na odpis !!!
 
 
Nastavení cykliky vždy provádějte s vypnutým motorem a nejlépe bez namontovaných listů :)
 
Pro nastavení cykliky doporučuji si přečíst článek o cyklice (viz odkaz v horní části).
Osobně provádím nastavení cykliky pomocí cyklické desky a nástroje pro správné vyrovnání cyklické desky (viz. foto). Srovnám si páčky na vysílačce do neutrálu bez trimů a subtrimů. Pomocí táhel k servům pak nastavuji jejich délku otáčením kloubových držáčku na táhlu tak aby deska byla pěkně v rovině. Tímto docílíte výborné stability již v základu bez trimování a vrtulník nemá přílišné tendence hned někam ulítávat.
Na rotorové hlavě je důležité si překontrolovat délku všech táhel ! Všechny šroubky musí být správně dotažené, aby vše chodilo volně, ale nesmí být nikde žádné vůle !!! Hřídel pádel umístíme přesně doprostřed, tak aby byla výborně vyvážená (to nám totiž zajišťuje stabilitu vrtulníku). Pádla na koncích přilepíme R48, protože pokud by se protočílo jen jedno, tak to nemusí dopadnou pro model a modeláře dobře.
 
 
 
Nastavení úhlu listů a vyvážení:
 
Ideální je nastavit vše (listy, pádla a desku cykliky) do roviny, pravých úhlů a nula stupňů. Tím docílíme dle tvrzení mnoha uživatelů vrtulníku "nemožného" - model je stabilní a není nutné ho honit sem a tam. U vrtulníků kde vládne jemná a přesná mechanika se ukáže jakákoliv nepřesnost v nastavení a také i kvalita a vůle v dílech. Použitím kvalitních karbonových listů máme zaručenu výbornou stopu listů - jen minimální dolaďování na mechanice. Laminátové jsou dobré na začátek, ale je nutné doladit někdy až dost stopu listů a jejich vyvážení. Listy je dobré překontrolovat na vyvažovačce listů, tak aby bylo stejně těžiště listů a stejná váha listů. Průběh kolektivu (úhel listů) a průběh plynu si pak doladíme na vysílačce. Osobně nastavuji trošku prudší nárůst kolektivu i plynu od začátku, ale je třeba si otestovat různá nastavení dle "vkusu" každého modeláře. Rozhodně je dobré mít na pamětí, že čím větší úhel nastavíme, tím je dobré nastavit i vyšší otáčky. Lze nastavit vysoké otáčky již od začátku a měnit výkon rotoru jen průběhem kolektivu. Pro nastavení budete potřebovat měrku úhlu náběhu listů. Pokus se Vám bude vrtulník "vlnit" nebo "kolíbat", tak jsou otáčky určitě příliš malé.
Lze použít karbonovou ocasní trubku jako střed vahadla kvalitní přesnou váhu (přesnost 0,01g).
 
 
 
Připojení motoru k hlavnímu ozubenému kolu je jednoduché, ale je dobré vědět, že mezera mezi pastorkem motoru a hlavním ozubeným kolem má být 0,1mm.
 
Směr otáčení hlavního rotoru je po směru hodinových ručiček a ocasní rotor se pohybuje proti směru hodinových ručiček. Náběžné hrany všech listů a pádel musí být správným směrem !!!
 
Po prvním zapojení motoru a regulátoru je nutné provést kalibraci plynu na vysílačce (aby regulátor znal rozsah plynu). Před tímto úkonem si raději odmontujte listy z vrtulníku !!!
 
1) zapněte si prosím svoji vysílačku a dejte plyn na maximum
2) zapněte model (regulátor a motor musí být připojen)
3) počkejte na zvukový signál regulátoru (typ a počet pípnutí dle typu regulátoru viz. manuál regulátoru)
4) ihned stáhněte plyn na minimum, jinak dojde ke vstupu do programovacího módu regulátoru
5) kalibrace je tímto hotova - pokud ne, tak je třeba postup opakovat (zkuste pak plyn stáhnout třeba dříve či později než při neúspěšném pokusu)
6) pokud je stále problém, tak si prověřte stav přijímače a vysílačky, napájení konektorů apod.
 
 
 
 
 
 

***

 

 

 

 
 
 

 

 

 

Doporučuji výrobky firmy Hextronic Ltd. (HobbyKing , Turnigy nano-tech , HXT apod.) či zboží firem Corona, BMS, Power HD, FrSky, FlySky, IMAX, HobbyWing, TowerPro a mnoho dalších výrobců RC komponentů.